KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik / collage 16693051

nr 1669 3051

Siri Derkert

(1888-1973), Sverige

Blandteknik / collage, "Ansikte", 1960-tal, Förslag till affisch för Amnesty International". Blandteknik, bildmått: 43x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm. Signerad

Siri Derkert, svensk målare och grafiker född 1888 i Stockholm, död 1973.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.400 kr

måndag 16 december 2024
kl 18:32:25

Siri Derkert

Läs mer om Siri Derkert